Migracja

Większość profesjonalistów rozważa migrację do Wielkiej Brytanii do pracy. Każdy, kto chce mieszkać w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy, potrzebuje ważnej wizy (poza wizą tymczasową lub turystyczną, która ma 6-miesięczną ważność jednokrotnego wjazdu). 

Profesjonaliści muszą zdecydować się na długoterminowe pozwolenie na pracę lub wizę (jeśli chcą zostać dłużej niż 6 miesięcy). Przyjrzyjmy się szczegółowo procesowi. 

  • Zatrudnienie
  • Znalezienie odpowiedniej klasy/typu wizy
  • Ubieganie się o wizę
  • Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii
  • Ubieganie się o ILR (bezterminowy urlop na pobyt)

Zatrudnienie:

Zanim rozpoczniesz kosztowny proces likwidacji obecnego domu, rezygnacji z pracy itp., najlepiej jest zabezpieczyć swoją przyszłą karierę w Wielkiej Brytanii. Powinieneś mieć ważną ofertę pracy z zarejestrowaną i działającą/działającą firmą w Wielkiej Brytanii przed złożeniem wniosku o brytyjskie pozwolenie na pracę. 

Zarejestrowana firma powinna posiadać licencję sponsorską (CoS – Certificate of Sponsoring), aby przydzielić odpowiedni numer CoS do wniosku o pozwolenie na pracę. Zagraniczni specjaliści nie mogą samodzielnie ubiegać się o pozwolenie na pracę. Wizy sponsorowane to najszybszy i najlepszy sposób na migrację do Wielkiej Brytanii przy jednoczesnym zabezpieczeniu swojej przyszłości. 

Znalezienie odpowiedniej klasy/rodzaju wizy:

Klasa i rodzaj wizy różnią się w zależności od osoby w zależności od doświadczenia zawodowego, poziomu umiejętności i rodzaju pracy, którą planujesz wykonywać w Wielkiej Brytanii. Ponieważ istnieje kilka opcji wizowych, znajomość dostępnych rodzajów pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Informacje te pozwolą ci omówić wiele opcji z prawnikiem imigracyjnym. 

Niektóre z typowych rodzajów wiz dla profesjonalistów to:

  • Wiza dla wykwalifikowanych pracowników
  • Wiza start-up lub innowacyjna
  • Międzynarodowa wiza sportowa

Wybierając rodzaj wizy, należy upewnić się, że później dostępne są opcje stałego pobytu. Ponieważ prawdopodobnie przyjrzałbyś się opcjom pobytu i ewentualnemu obywatelstwu, najlepsze jest wcześniejsze zaplanowanie zajęć wizowych i możliwości. 

Ubieganie się o wizę:

Po ograniczeniu wyboru należy dokonać wyboru wizy w oparciu o typ, który najlepiej odpowiada Twoim przeszłym doświadczeniom, kwalifikacjom edukacyjnym i przyszłym celom. Po podjęciu ostatecznej decyzji zacznij zbierać wszystkie dokumenty potrzebne do tej klasy wizowej. Różne wizy wymagają różnych zestawów dokumentów, weryfikacji i procesów. 

Może być również konieczne uzyskanie dokumentów poświadczonych lub zweryfikowanych przez notariuszy, dostarczenie umów o pracę, informacji, osobistych dokumentów finansowych, aktów urodzenia, kopii paszportów (w tym członków rodziny lub partnerów podróżujących z Tobą) oraz innych dokumentów prawnych. Po zebraniu dokumentów zeskanuj je i przygotuj w wersji elektronicznej do procesu składania wniosków online. 

Często wizę brytyjską należy złożyć w przedstawicielstwie, takim jak ambasada lub centrum wizowe. Po przesłaniu wniosku i uiszczeniu wszystkich opłat decyzja może potrwać od kilku tygodni do miesięcy. Czasami może się to również zdarzyć w ciągu miesiąca (ale są to rzadkie). 

Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii:

Po przyznaniu wizy brytyjskie biuro wizowe prześle Ci dodatkowe szczegóły i informacje za pośrednictwem zarejestrowanego adresu e-mail. Otrzymasz również naklejkę lub etykietę deklarującą Twój status imigracyjny w paszporcie. 

Po wjeździe do Wielkiej Brytanii będziesz musiał odebrać BRP (Biometric Residence Permit) w wyznaczonym urzędzie pocztowym. BRP służy jako dowód na życie i pracę na terytorium Wielkiej Brytanii. 

Złóż wniosek o ILR (Infinite Leave to Remain):

Jeśli mieszkałeś w Wielkiej Brytanii przez 5 lat kalendarzowych bez oszustw imigracyjnych lub wykroczeń kryminalnych, możesz ubiegać się o ILR (lub Stałą Rezydencję). ILR zapewnia takie same prawa jak obywatelom Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem prawa do głosowania. Możesz jednak ubiegać się o obywatelstwo i zmienić je po spełnieniu wszystkich kwalifikacji i kryteriów kwalifikacyjnych.